Čistička, moje rady a skúsenosti

Približne po dvoch rokoch bývania a používania čističky odpadových vôd (ďalej len ČOV) som sa rozhodol napísať taky krátky článok, kde zhrniem svoje skúsenosti a možno aj rady pre budúcich majiteľov tohto zariadenia. Viac informácii o osadzovaní ČOV nájdete tu.
Čistička

Na úvod spomeniem podmienku, ktorú musíte splniť pre osadenie ČOVky. Musíte mať povolenie od regionálneho úradu Životného prostredia. To vám musí povoliť vypúšťanie výtoku z ČOVky do nejakého potoka. Ale pozor nie hocijakého, ten musí byť zapísaný v ich mapách (neviem presný názov). Predpokladám, že potok musí mať určitý prietok, nie taký, ktorý tečie len počas a po daždi. Bez tohto povolenia, ČOVku nemôžete oficiálne mať! Ale keďže na slovensku je všetko možne, existuje aj možnosť, že ju budete môcť mať aj bez tohto povolenia a tým je, že ČOVku budete vypúšťať do svojej nádrže a vodu používať napríklad na polievanie trávnika, no problém však bude v zime, keď nebude čo polievať.

Spustenie

Po osadení ju treba doplna napustiť vodou, čo v mojom prípade bolo niečo nad 1 kubík. Po začatí používania, treba spustiť dúchadlo. Ak sa dobre pamätám, po mesiaci je potrebné ČOVku zaočkovať pribalenými baktériami. Očkovanie nevykonávajte hneď po spustení, pretože čistička bude plná len vody a baktérie neprežijú, urobte to cca po mesiaci používania, Zaočkovanie vykonáte tak, že do pripravenej nádoby si nalejete vlažnú vodu, do ktorej dáte baktérie a necháte to stáť cca pol hodinku. Následne to vylejete buď priamo do čističky alebo napríklad do záchodu.

Vigors Septifos 100g

Existuje tu aj možnosť zaočkovať ČOVku baktériami napríklad od suseda alebo nechať si doviesť baktérie od vodárni, no prvá možnosť je asi jednoduchšia a hlavne lacnejšia, keďže baktérie dostanete k čističke. Taktiež odporúčam dokúpiť si ďalšie balenia do zásoby. Ja som si kúpil zvýhodnené kilové balenie. Teraz poďme k samotnej prevádzke.

Dúchadlo

Na začiatku sa odporúča nechať bežať dúchadlo 24×7 teda 24 hodín denne a 7 dní v týždni, no nič nepokazíte aj vtedy, keď ho necháte takto spustené vždy. Ak sa rozhodnete časovo naplánovať prevádzku dúchadla pomocou časovača, ktoré dostanete pri kúpe ČOV, odporúčam ho v prípade hoc akých problémov ako je zápach alebo zmena farby vody znova spustiť naplno. Po tom, keď sa to znova vráti do normálu, spustite dúchadlo podľa časového harmonogramu.

Baktérie

Ako som už vyššie spomínal, odporúčam dokúpiť si balenie baktérii, ktoré v prípade potreby použijete. V akých prípadoch? Ako o odsek vyššie. Teda v prípade zápachu atp. alebo ak ste napríklad použili príliš veľa čistiaceho prostriedku. Mne sa stalo, že sme nechali nášho synátora kúpať samého, on vylial komplet celý šampón do vane (1 liter). Ja som sa snažil pomaly vypúšťať vodu z vane a na noc som nechal vaňu tak, že budem pokračovať nasledujúci deň. Ale vaňa netesni 100%ne a za noc sa komplet vypustila. No a ráno som našiel poklop na čističke vytlačený penou, ktorú vytvorila čistička. Vyzeralo to ako v rozprávke hrnček var. Bal som sa, že všetko živé v čističke pokapalo a budem ju musieť na novo rozbehnúť. Snažil som sa čo najviac peny vybrať, dosypal som baktérie a pustil na istý čas naplno dúchadlo a čistička sa spamätala.

Vigor Septifos 1000g

Prevádzka

Keď sa pred kúpou ČOVky budete poflakovať po internete a budete čítať každý článok, na ktorý natrafíte zistíte, že čo článok to iný názor. Ja som sa dočítal, že netreba použivať pri praní fosfáty a pri čistení a dezinfekcii chlornany, teda minimalizovať ich objem. Taktiež som sa dočítal, že niektoré gazdinky používali tie iste prostriedky ako kedysi, keď nemali čističku a nemajú žiaden problém. No moja rada znie: Niekedy je menej viac. Pri čističke to platí určite. Čím viac sa budete správať ekologicky, teda použivať čo najmenej agresívnych prostriedkov, tým lepšie vám čistička pobeží a tým menej problémov budete mať. Keďže ide o ekologické zariadenie určite nebuďte prekvapený, keď v nájdete plávať male potvorky, či keď ju otvoríte vyrojí sa na vás malý roj komárov.

Starostlivosť

Keď si pozorne prečítate návod, zistíte že o ČOVku sa treba starať respektíve pravidelne kontrolovať, podľa návodu raz za týždeň či dva. Čo mám na mysli kontrolovať? Stačí otvoriť čističku, zistiť či nezapácha, ako vyzerá voda v jednotlivých sekciách. Prípade nejakých problémov spustite naplno dúchadlo a môžete dosypať baktérie. Ak vám v poslednej (separačnej sekcii) objavia na hladine nejaké kúsky napríklad kukurica alebo šupky z paradajky, či iné môžete ich vrátiť opäť na začiatok pomocou otvorenia predposledného ventilu. Toto zabezpečí prečerpávanie na vstup čističky. Ak prečerpávanie nebude dostatočne, zatvorte všetky ostatné ventily. Ak budete mať v tejto časti na hladine hustý kal a ten bude mať problém vliezť, môžete ho mechanicky rozbiť alebo na krátku chvíľu otvoriť predposledný ventil. Následne budete musieť čističku nanovo nastaviť.

Kal a kalová skúška

Druhá vec, ktorú by ste mali kontrolovať je kalová skúška. Tú však netreba tak často kontrolovať stačí niekoľko krát ročne. A čo je vlastne ta kalová skúška. Z oxickej časti treba odobrať vzorku, najlepšie odobrať liter, vtedy sa to bude najlepšie odčítavať. Následne je to potrebné nechať odstáť aby sa kal usadil. Po tomto zistíte koľko percent či mililitrov kalu je v čističke. Ak je v nej aspoň 300ml (30%) je čistička dobre zapracovaná a môžete nechať dúchadlo načasované. Ak je v čističke 700 a viac mililitrov (70% a viac percent) kalu je potrebné ju odkaliť.

Podľa návodu treba nechať po odbere kal odstáť približne pol hodinky. Pri mojom odbere to bolo málo. Ja som to mal skoro plné kalu. Nechal som to dlhšie (niekoľko hodín) a kleslo to pod 50%.

Ja som si takú kontrolnú nádobu urobil z plastovej fľaše. Odrezal som vrch a potom nalieval potrebne množstvo vody a nalepil izolačnú pásku, ktorá označuje potrebné množstvo.

Odkalenie

Ako som už vyššie spomínal, po určitej dobre je potrebné ČOVku odkaliť. To znamená vyťahať z nej kal. Ja som to skúšal s mojím lacným kalovým čerpadlom. No veľa som s ním neurobil. Čerpadlo bolo slabé a nevedelo kal vyťahať. Preto som si z požičovne požičal silnejšie čerpadlo a použil to. Následne som vyťahal všetku vodu s kalom, ktorá bola v oxickej časti a ktorá do nej stiekla. Nebojte sa určite takto nevyťaháte všetku vodu a kal. V čističke ešte nejaká ostane a ostane v nej aj kal. Takto ju nebudete musieť nanovo rozbehovať. Následne ČOVku treba znova naplniť vodou.

O vyťahanie kalu sa môže postarať aj firma no len je to finančne náročnejšie ale máte o starosť menej. Ja som si čerpadlo požičal za 15€ a firma chcela okolo 80€ aj s dopravou. Najprv som uvažoval, že nechám vyviesť kal VVSkou, ktorá v danej lokalite vyváža žumpy za cca 35€, čo som bol ešte ochotný zaplatiť. No bol som nemilo prekvapený, keď som zavolal na ich infolinku, kde mi pani či slečna povedala, že toto oni nerobia lebo to môže poškodiť ich čističku. Áno čítate dobre!

Odtoková voda

Na videu môžete vidieť ako vyzerá voda, ktorá vyteká z čističky. Je to po dvoch rokoch behu a cca po dvoch mesiacoch od jej odkalenia. Voda je čista, taká žltkastá a bez zápachu. Cítiť ju len vo veľmi malej blízkosti.

Nastavenie

Niekedy sa môže stať, že čistička sa rozladí a vy ju budete potrebovať znova nastaviť. Tak na záver ešte pridávam video návod ako nastaviť čističku. Pred tým než budete nastavovať čističku a v poslednej (separačnej) časti vám na hladine pláva kal alebo iné nečistoty, môžete ju dočistiť.

Na začiatok odporúčam pozatvárať všetky ventily (nie je potrebné dúchadlo vypnúť) a nechať hladinu ustáliť. Následne vyskúšať jednotlive segmenty, či nesú upcháte. To urobíte tak, že postupne samostatne otvoríte každý ventil.

Teraz nasleduje nastavenie. Prvý ventil pootvorte tak aby ste videli vrenie vody. Tak otvárajte druhy ventil, tak aby ste videli vrenie pod košom. Následne otvárajte tretí ventil, ktorý zabezpečí prečerpávanie vody z poslednej sekcie. Otvorte ho tak aby prečerpávanie bolo dostatočné. Teraz by mala vzniknúť kaskáda vody do oxickej časti. Po tomto otvárajte štvrtý ventil, ktorý zabezpečí okysličovanie. Niekto uvádza, že ventil môžete otvoriť úplne. Predposledný ventil vynecháme pretože zabezpečuje prečerpávanie kalu a nečistôt na vstup čističky. Posledný ventil otvorte len málinko, tak aby voda bublinkovala. To kvôli tomu, aby sa zabezpečilo rozbitie kalu ale sadnutie nečistôt na dno. Taktiež aj jemné trasenie proti zamrznutiu vody v zime.

Na stiahnutie


Odkazy
Ekologické čistící a prací prostředky
Domová čistička odpadových vôd – 1. časť
Domová čistička odpadových vôd – 2. časť