Umývačka riadu, moje skúsenosti

Toto je pokračovanie predošlého článku v ktorom predostriem svoje zistenia z používania umývačky riadu a moje rady pre budúcich majiteľov.

IMG_20160402_200605

Na úvod poviem môj aktuálny stav a z čoho plynú moje úvahy. Aktuálne bývame v rodinnom dome v zložení dve dospelé osoby a dve deti, z čoho ja pracujem. Teda ráno odchádzam a večer prichádzam a spolu so mnou aj môj malý syn, ktorého nosím do škôlky. Cez deň je doma manželka s malou dcérkou. Keďže bývame v blízkosti našich rodičov, neraz za mesiac sa stane (hlavne cez víkendy), že sa u nich naobedujeme. Takže toľko o nás, to len preto aby sa vedelo ako žijeme a koľko toho špinavého riadu vygenerujeme. Na základe tohto potom môžete zhodnotiť ako ste na tom vy.

Ukladanie do umývačky

Ako som už spomenul, veľkosť umývačky nemusí byť smerodajný udaj, pretože nesprávnym uložením, znížite množstvo umytého riadu a tým pádom aj jej prevádzkové náklady. Umývačky majú dve alebo dokonca tri šuplíky. Spodný najväčší určený na hrnce, taniere a iné väčšie predmety. Druhý je určený primárne na poháre či šálky a nižšie predmety. Na trhu už nájdete aj umývačky s troma šuplíkmi. Ten tretí je určený na príbor a týmto ušetríte markantný priestor v spodnom šuplíku, ktorý zaberie príborový kôš, ktorý má približne 20 x 10cm. Moja svokra ho (šuplík) nie príliš obľubuje a to len preto, že príbor do neho treba ukladať nie nahádzať ako do spomínaného koša.

IMG_20160402_200735
Už pri ukladaní prvých predmetov rozmýšľajte, čo kde dávate, a rozmiestňujte ich logicky, lebo nakoniec to budete musieť preusporiadať. Po viacerých pokusoch, už budete mať predstavu ako sa vám plní umývačka, teda budete vedieť koľko a akých tanierov budete mať a kde ich uložiť.

Všetky predmety sa do umývačky ukladajú hore dnom. Prečo? Lebo gravitácia. Presnejšie preto aby nezadržiavali vodu. Menší problém je so šálkami, tie neukladajte kolmo, pretože majú z opačnej strany priehlbinku a aj tá zadržiava vodu.

IMG_20160404_121711

Taktiež nikdy neukladajte menšie predmety pod väčšie, pretože tie zamedzia umytiu tých väčších, ktoré sú nad nimi, respektíve budú zle umyté. Ako som už spomínal, ja osobne nie veľmi odporúčam umývanie plastových misiek. Dôvod je ten, že sú ľahké a ľahko dôjde k ich obráteniu a umývačka ich neumyje, preto je potrebné ich uložiť tak aby sa prúdom vody neotočili a druhý problém je ten, že umývačka ma problém s ich sušením. Taktiež pri výbere si zistíte či jednotlive úchyty či držiaky sa dajú sklopiť. To vám umožní jednoduchšie ukladanie väčších predmetov a zabezpečí lepšie zaplnenie väčšími predmetmi alebo šálkami či väčšími pohármi.

Po umytí riadu vyberajte riad postupne z hora dole. Prečo? Lebo znova gravitácia! Teda neusušená voda napríklad nie na riade ale na šuplíkoch začne padať dole a spodný riad už nebude vysušený.

[Not a valid template]

Ako často umývať

Z mojich skúseností vyplynulo, že umývačku som za niekoľkomesačné používanie zapol maximálne 2-3 krát za týždeň. Počul som, že niekto to púšťa raz za deň, čomu absolútne nechápem. Neverím, že sa ľudia doma stravujú ako v reštauráciach a teda štýlom, každé jedlo na samostatnom tanieri. A neraz sa u nás stane, že z jedného taniera sa najeme viacerí.

Používanie umývačky riadu a dresu je samo o sebe absurdnosť. Teda jej zakúpením, by ste ju mali používať a samotný kuchynský dres by sa mal demontovať. No bohužiaľ tak to nejde, pretože nie všetko, je možné umývať v umývačke, tak ako som to písal v predošlom článku. Taktiež umývať veci, ktoré stačí len opláchnuť je mega nezmysel. Veď uvážte, umývať pohár alebo šálku po čaji v umývačke a teda nechať ju umývať viac ako 2 hodiny? Rovnako aj lyžičku s ktorou ste si zamiešali čaj? To by sa asi naši starý rodičia poklepali po čele.

No ak predsa sa rozhodnete dať ten pohár či šálku do umývačky večer zistíte, že si k telke nemáte do čoho naliať uvarený čaj a teraz čo? Pustiť umývačku? Nezmysel, šálka bude čistá o dve hodiny a v umývačke je len kopec pohárov a šálok spolu s niekoľkými taniermi, teda totálny nezmysel!

Ďalšia vec. Ak budete chcieť čo najviac šetriť, čo je ako samozrejmé, budete chcieť umývačku čo najviac zaplniť. Čo však znamená, že umývačku naplníte minimálne za dva dni, tak potom nezabudnite si dokúpiť plynovú masku. Pretože ak otvoríte umývačku po druhom alebo viac dňoch zažijete naozaj rajskú atmosféru.

Teraz z tej lepšej stránky. Keďže umývačka je sama o sebe veľká a je ako jeden veľký nenažranec, ponúka jednú veľkú výhodu. Ak by sa vám ohlásila po nedeľňajšom nejaká nečakaná návšteva mali by ste naozaj po chlebe, keby ste mali riad ručne umývať a spratať ho. Takto ho kľudne môžete skryť do umývačky, teda určite jeho veľkú časť.

Hluk

Slováci si veľmi obľúbili prepájanie kuchyne a obývačky, či v domoch alebo už aj v panelákoch, čo nieje príliš dobré v súvislosti s umývačkou riadu. Samotná umývačka a jej komponenty sú v podstate veľmi tiché. Hlučnosť prichádza až pri umývaní a teda pri striekaní vody. Záleží aké predmety sú v umývačke, ako sú rozmiestnené a z čo sú vyrobené. Podľa testov v časopise dTest, úroveň hluku je niekde v rozmedzí 40-50dB niektoré modely aj viac. Podľa slovenskej Wikipedie, tieto úrovne prislúchajú: 40 dB mestský hluk v pozadí, 50 dB bežný hluk pri rozhovore. No a predstavte si, že chcete pozerať televízor a takýto hluk či šum alebo ako to nazvať, budete mať minimálne 2 hodiny v kuse. Čo v pri dnešných reklamných pauzách na slovenských televíziách je len mala časť filmu 😀

Veľkosť

Už aj v prvej časti som sa zaoberal veľkosťou umývačky, no vrátim sa k nej znova. Umývačky sa vyrábajú v dvoch veľkostiach, teda so šírkou 45 a 60. Smola je, že cenou sa veľmi nerozlišujú. Moja rada je 60ku odporúčam len veľkým rodinám (viac ako 4 členovia) alebo rodinám čo nepracujú alebo pracujú z domu a tým pádom sa stravujú doma. Pre všetky ostatné prípady určite si vystačia so 45kou a ňou si ušetríte miesto v linke. Prečo hovorím takto? Poďme poporiadku. Sú dvaja ľudia, napríklad manželia, pracujúci stravujúci sa mimo domov. Tým určite netreba 60ku, tú by spúšťali prázdnu alebo sporadicky. Po príchode dieťaťa, matka ostáva doma manžel ďalej stravujúci sa mimo. Dieťa neprinesie extrémny nárast riadu, vystačia si so 45kou stále. Po príchode druhého dieťaťa, prvé je už v škôlke a spolu s otcom sa stravujú mimo. Následne ide druhe dieťa do škôlky a mama naspäť do práce a už sa doma nestravuje nikto. Mnohý môžu oponovať, že a čo s návštevou. No koľko krát do roka máte návštevu? Mate ju každý víkend? Pustite umývačku 2x. A za ten čas, keď už reálne sa budete potrebovať väčšiu umývačku sa vám prvá pokazí, veď nevydrží večnosť!

Funkcie

Ak ste sa predsa rozhodli, pre umývačku riadu kúpte naozaj len to čo potrebujete a nie to čím sa môžete chváliť, že to máte a nevyužívate to. Naozaj rozmýšľajte či danú funkciu potrebujete a budete ju aj využívať a ako často. Neobstojí argument, že „zíde sa“ alebo „veď niekedy to snáď použijem“, potom sú to naozaj vyhodené peniaze.

Keď máte prepojenú kuchyňu s obývačkou vyhľadávajte modely s odloženým štartom.

Počet programov pri jednotlivých umývačkách nech vás nezaujíma. U mňa sa osvedčil „inteligentný“ program, teda taký ktorý si na základe znečistenia vypúšťanej vody určí dĺžku programu.

Hľadajte umývačky s tretím šuplíkom či košom. Takto do umývačky naládujete podstatne viac riadu. Jednotlivé segmenty košov nech sú čo najvariabilnejšie a takto si umývačku môžete prispôsobiť aktuálnym potrebám.

Niektoré umývačky majú na dvierkach zo spodku lúč, ktorý zobrazuje spustenie umývačky alebo dokonca aj čas. Podľa mňa absolútne nepotrebné. Ako som už spomínal umývačka, nie je super tiché zariadenie, takže ju určite budete počuť a rovnako tento lúč z obývačky určíte neuvidíte.

Asi sa neoplatí pozerať na umývačky s označením a A+++++++ a neviem koľko plusok. Pravdepodobne to čo si priplatíte, za jej energetickú účinnosť, nikdy neušetríte a nevráti sa vám to, to neplatí len v tomto segmente ale pri všetkých výrobkoch.

Podľa mňa osobne je zbytočne pozerať po drahých modeloch, pretože tie určite nebudú o toľko lepšie umývať, než tie lacnejšie modely. Naozaj odporúčam isť po cene.

Nie vždy je zlato to čo sa blyšti. Presnejšie naša umývačka ma v druhom šuplíku malý držiak na šálky. No je prakticky nepoužiteľný pretože na neho umiestnite naozaj len malé, priam až maličké šáločky.

[Not a valid template]

Čistiace prostriedky

Zatiaľ som používal len čistiace prostriedky z Lidla značky W5. Najprv to boli tablety All In One, teda 5 v 1 a teraz skúšam všetko samostatne. Teda tablety + soľ + leštič. Túto možnosť som skúšal z dôvodu, že tieto tablety neobsahujú fosfáty. Zásadný rozdiel nevidím, výhodou AIO riešenia, že sa nemusíte o nič starať. Taktiež čistička nemá problém a nevidím dôvod pre zmenu prostriedku, keďže tento ponúka dobre výsledky za nízku cenu.

w5

Tak áno či nie?!

No a dostávam sa na záver mojej úvahy, kde chcem zhrnúť či áno alebo nie, respektíve kedy áno a kedy nie. Úplne si stojím za tvrdením, že umývačka riadu nie je žiadne nutné zariadenie teda must have. Taktiež vo veľa prípadoch, jediné čo dokáže ušetriť je čas ostatné parametre ako voda, energia a financie sú veľmi polemické a možno až vyvrátiteľné. Z toho plynie to, že umývačku sa oplatí kúpiť až keď sa vaša rodina rozrastie. Je úplný nezmysel do malej rodiny kúpiť veľkú umývačku. Riad bude v nej dlho stať a potom naozaj budete potrebovať spomínanú masku alebo ju budete púšťať prázdnu a o šetrení tu nebude vôbec reči. To iste platí ak aj viac členná rodina spolu ráno odchádza a potom prichádza a poobede odchádza a prakticky sa doma ani nestravuje a umývačka bude len víkendovka. Z umývačky sa stanú len vyhodené peniaze.

Beko DIN 28220

Ja som sa pre umývačku rozhodol z objektívneho dôvodu. Mali sme problém s vodou. Bohužiaľ zatiaľ máme len studňu a aj v nej bolo málo vody a na obecný vodovod nás nechcú pripojiť, preto som potreboval maximálne obmedziť odber vody. Zatiaľ sa nám to darí, ako som spomínal, interval zapínania je 2 v najhorších prípadoch 3 krát za týždeň. A tuším ráz som skúsil pustiť polovičnú dávku. Ja konkrétne som si vybral značku Beko. Dôvod bol čisto prozaický. Nie som jej fanúšik a keďže ide o spotrebný materiál tak ani od umývačky nečakám, že bude mať dlhú životnosť. No a Beko ponúka na vybrané modely 5 ročnú záruku. Na základe parametrov a 5 ročnej záruky bolo rozhodnuté.

Odkazy
Testujeme umývačky riadu
Test magazín (Vstavané umývačky riadu) (video)
Chyby ktorých sa treba vyvarovať pri dávaní riadu do umývačky
Chyby pri umývaní riadu v umývačke
Zbavte sa zápachu z práčiek či umývačiek riadu
Čo robiť, ak umývačka riadu neumýva správne
Zvuk (Wikipedia)