Nechal som sa …

Ťažko sa mi to píše, ale áno je to tak, nechal som sa …oklamať! A práve preto píšem tento blog, aby som varoval a upozornil aj Vás ostatných pred niečím podobným. A o čo ide? Pokúsim sa čo najdetailnejšie popísať celú situáciu.

Keďže svoj starý mobilný telefón mám už niekoľko rokov, zatúžil som aj ja po niečom novšom niečo čo je smart (či na dnešnom trhu existuje vôbec smart telefón, o tom pomlčím). Keďže som nebol ochotný dať niekoľko stovák euro korún za nový kúsok a úplne niečo lacné som nechcel, načrel som do stránok bazárových a tam so hľadal. Po niekoľko dňovom lustrovaní a prezretí preferencii som bol rozhodnutý pre model HTC Desire X. Našiel som jedného predajcu, ktorý ho ponúkal za mnou akceptovateľnú sumu, tak som ho kontaktoval a celé sa to začalo.

HTC Desire X


Kontaktoval som predajcu, či je inzerát aktuálny a po pár vymenených mailoch som sa rozhodol, že ho zoberiem. No tu nastal prvý problém, predajca bol v Čechách a napísal, že dobierka z Čiech to celé predraží tak navrhol takú možnosť, že polovicu zaplatím predom a ostatok pri doručení telefónu. Ja som nenamietal a tak som zaplatil jeho polovicu z 130€, čiže 65 euro predom a poslal som predajcovi screenshot z transakcie. A čakal som na telefón. Na druhý deň mi predajca napísal, že telefón bol poslaný a ja som čakal a čakal a telefón nechodil. Pravidelne som kontroloval schránku ale vždy nič no a začínal som byť nervózny.

Kontaktoval som predajcu no ten prestal odpovedať a začal som tušiť koľko bije. Po niekoľkých týždňoch mi predajca odpísal, že sa ospravedlňuje, že bol v nemocnici, teda pardon bola. Vtedy sa prvý krát predstavil ako, žena. A odpísala mi, že ide preveriť situáciu a ja som požiadal som od nej podacie číslo aby som zistil, kde sa nachádza balík, ak vôbec ho poslala. No to bol asi posledný mail od nej, ktorý som dostal. Následne som jej pár krát napísal, a dal som jej ultimátum, nech mi vráti peniaze alebo to už bude riešiť polícia. Bohužiaľ/našťastie neodpovedala tak som podnikol ďalšie kroky.

mBank Logo

Začiatok bol problematický lebo som nepoznal danú osobu a nevedel som ako sa vola ani kde býva. Preto som začal riešiť túto vec najprv prostredníctvom banky. Tá, keďže nemôže porušiť bankové tajomstvo, mi nemohla dať údaje o majiteľovi účtu, ale poradili mi, že ako požiadam o vrátenie peňazí a osoba do určitých dni neodpovie tak mi budú môcť dane údaje poskytnúť. Keďže moja banka mBank nemá kamennú pobočku, všetko som riešil prostredníctvom ich mLinky a mailu.

Teda najprv som požiadal o vrátenie mojich peňazí. Keďže daná osoba nereagovala tuším po 14 dňoch som znova kontaktoval banku a dopytoval som sa po stave vybavenia vrátenia peňazí. Tam mi povedali, že nemajú žiadnu odpoveď, tak mi povedali, že môžem žiadať o poskytnutie údajov o majiteľovi účtu. Tie mi po niekoľkých dňoch poskytli a tu nastal šok.

Majiteľom účtu bolo Občianske Združenie Vaša Obec v zastúpení pani Zuzanou Schwarcovou. Po zadaní tohto mena alebo čísla účtu som našiel niekoľko stránok, kde ľudia mali podobnú skúsenosť ako ja a ja som nebol ani prvý ani posledný podvedených. Keďže škoda, ktorú som mal bola len 65€ váhal som či isť na políciu lebo až od 260€ ide o trestný čin. Ale urobil som tak a urobil som dobre.

Foto

Pred niekoľkými dňami som bol znova vypovedať, kde mi pracovník polície povedal, že pani Jana je vo väzbe, je podaných na ňu tuším 36 trestných oznámení so škodou vyše 3000€. A teraz sa čaká na súd s ňou.

Či sa nakoniec dočkám svojich 65€ o tom mi v podstate ani nejde, keďže ide o malú sumu (sice aj to su peniaze) ale skôr mi ide o spravodlivosť, ktorá by tu mala fungovať.

Na čo si dať pozor
[list icon=”icon: check” icon_color=”#32d440″]

  • preverte si mail
  • preverte si telefónny kontakt
  • preverte si číslo účtu
  • dobierka do ČR nieje drahá tak ani na SR to nebude inak

[/list]

V mojom prípade to bolo
[list icon=”icon: times” icon_color=”#f11f1f”]

  • Jana Schwarzova
  • 2655843155/0200

[/list]

A na záver ešte niekoľko odkazov s podobnou tématikou[list icon=”icon: link” icon_color=”#1858df”]

[/list]