Jedno Doskové Počítače
Ako je z môjho blogu zrejme, mikrokontrolery sa stali mojím hobby, no tie už som programoval aj na strednej škole. No najnovšie som prepadol aj mikropočítačom. A to sú podstatne výkonnejšie zariadenia ako spomínané mikrokontrolery.
Čo to je
O čo vlastne ide? Ide o maličký, miniatúrny počítač a teda mikro počítač, urobený na jednej doske plošného spoja. V anglickom jazyku „Single Board Computer“. Na nej nájdete všetko čo budete potrebovať alebo aj nie.
Prvý, ktorý celé toto začal, bol Raspberry Pi niekoľko rokov dozadu a bol to aj prvý, s ktorým som prišiel do kontaktu aj ja. Lenže svet sa neustále mení a na jeho úspechu sa chceli zviesť aj iný a vzniklo niekoľko jeho konkurentov, ktorý ho vo výkone aj predbehli. No a tú nastáva jeden problém. Ktorú značku a ktorý model si kúpiť a používať, ktorý je lepší a v čom je lepší. A s tým som mal problém aj ja a preto som sa rozhodol urobiť si tento článok a urobiť si v tomto poriadok. Nebudem sa veľmi o nich rozpisovať a teda len tak v skratke a myslím si, že najviac toho povedia priložené tabuľky.
Zoradenie
Ešte pred tým než sa pustíte do tabuliek poviem o čo všetko tam nájdete. Na začiatok použitý čip a na akej frekvencii tiká a rovnako aj graficky čip. Ďalším dôležitým parametrom je veľkosť ram, typ úložiska, typ a počet USB slotov. Následne aké periférie sa dajú použiť, typ napájania. Posledné veci v tabuľke nájdete čo všetko sa dá nainštalovať a posledné je cena dosky.
Raspberry Pi
Začneme s tým, ktorý to prvý začal a aj s prvým ovocím a teda malinou. Aktuálne je na svete jeho tretia najvýkonnejšia verzia s označením 3. Raspberry stavila na čip značky Broadcom, najnovšie má 1GB ram. Taktiež existuje aj raspberry zero, ktoré je najchudobnejšie ale aj najmenšie z rodiny. Viac info v priloženej tabuľke.
Banana Pi
Teraz prejdeme k druhému ovociu a tento krát to bude banán. Tento ma na konte už viac dosiek ako Raspberry a väčšina z nich vznikla na popud nového Raspberry. Neviem prečo ale neskúmal som to ďalej ponúkajú ho dvaja výrobcovia. Okrem iného pod značkou Banana Pi nájdete aj špeciálnu dosku, ktorá slúži na vytvorenie routra. Je pod označením R1 a R2 ale tie som do svojej tabuľky nezaradil rovnako aj ostatné špeciálne dosky od Lemarkera.
Orange Pi
A do tretice tu máme tretie ovocie a tento krát to bude pomaranč. Tu s určitosťou môžem povedať, že ide o najlacnejšie produkty (veď sú z činy) a taktiež, že ide o výrobcu, ktorý má široké portfólio jednodoskových počítačov. Má ich viac než desať. Tento výrobca stavil na čipy značky Allwinner v rôznych konfiguráciách. Viac informácii zase v priloženej tabuľke.
Nano Pi
Pokračujem s Pi zariadením, ale tento krát to nebude žiadne ovocie. Tento výrobca, tak isto čínsky stavil na mikroprocesory značky Allwinner ale aj Samsung a taktiež portfólio obsahuje dva desiatky produktov rôznych konfigurácii ale aj rozmerov.
Odroid
Výrobca Hardkernel taktiež rovnako vsadil na mikroprocesory značky Allwinner a Samsung no jeho portfólio nie je také široké. Aktuálne sa predáva ani nie pätica dosiek ale do tabuľky som zaradil aj tie staršie.
Pine64
Posledným a aj najmladším pánom na holenie je Pine64. Tento ponúka len 2 dosky. Jednu postavenú na mikroprocesore Allwinner a druhú výkonnejšiu na mikroprocesore Rockchip. Z každej dosky ponúka 3 varianty a teda 3 rôzne veľkosti ramky.
Nakoniec tu máme najväčšiu tabuľku a teda všetko v jednom. Viem je veľká no máte všetko pohromade. Možno ste si všimli, že v tabuľkách sú aj prázdne bunky. Tie sú prazdne preto, lebo k informáciam som sa nedopatral a nechcel som uviesť nesprávny údaj.
[service title=”Rada na záver” icon=”icon: lightbulb-o” icon_color=”#22e108″]Ak chcete vydieť tabuľky (obrázky) v pôvodnom rozmere otvorte si ich v novom okne.
[/service]
Zdroje
Porovnanie SBC
Board DB
Lover Pi
CNXSoft
Mali GPU
Allwiner
Samsung Exynos
Rockchip