Dodatočná montáž tempomatu

Od kúpy tohto S-Maxu ma odrádzal aj ten fakt, že bol bez tempomatu, na ktorý som už bol veľmi zvyknutý v starom C-Maxe. Ale keď som sa na internete dozvedel, že nie je problém ho domontovať a nie je to veľká položka rozhodol som sa auto kúpiť.

tempomat s-max

Predpríprava

Prvé čo som sa rozhodol bolo prelúskať internet a dopátrať sa k veciam a problémom, ku ktorým prišli iný majitelia áut. Najprv som sa dopátral k jednému zaujímavému nemeckému blogu, kde majiteľ detailne fotograficky popísal ako domontovať tempomat. Trošku problém mi robila nemčina.

Ďalej som našiel aj video návod ako postupovať, no to bolo taktiež po nemecky. No taktiež som sa presvedčil, že to nie je nič ťažké.

Že vraj treba skontrolovať, či sú pri pedáloch spínače. Ja som sa trošku obával ako to bude u mňa, keďže drvivá väčšina príspevkov na fóre bolo od majiteľov s manuálnou prevodovkou a nevedel som ako to bude s automatom. Podľa fotky na fóre aj ja som mal niečo podobné pri pedáloch a tak som sa rozhodol ísť do toho. Taktiež na fóre niekoľko ľudí spomenulo, že novšie ročníky aut už majú danú predprípravu urobenú.

Na základe požiadavky z komentárov pridávam ešte fotku zo spodu od opedálov. Takto vyzerá snímač, ktorý by tam mal byť. Neviem ako je to u áut s manuálnou prevodovkou. Tuším, že okrem takého modrího tam je hnedý ale to neviem sto percentne.

Pohľad zo spodu k pedálom

Tempomat a tempomat

Ešte pár slov k tomu tempomatu. Ford montuje do svojich áut dve druhy tempomatov. Klasický a adaptivný. Ja som sa rozhodol isť do toho klasického. S tým mám aj skúsenosti z C-Maxu. Ten adaptívny je drahšia zaležitosť. Pre ten treba mať v prednej maske radar.

Nákup

Tak rozhodol som sa ísť do toho a teraz som musel zohnať všetko čo som potreboval. A to bol volant s tlačidlami alebo len tie tlačítka. Na slovensku máte možnosť kúpiť aj nové tlačidla lenže jedna strana stoji viac ako 100€ a potom obe strany vás vyjdu viac než 200€, čo si myslím viac než dosť. Preto som sa rozhodol pozháňať použité veci. Zhodou okolnosti bol na fóre inzerát, že niekto predával volant aj s tlačidlami. Chcel za neho 100€. Ale na odporúčanie ostatných som sa pozrel aj na poľské allegro. Tam som ho zohnal za cca 80€ spolu už aj s poštovným. Prepravu mi zabezpečila firma Autofra ale o nej niekedy nabudúce. Pre tých, ktorý by ste chceli kúpiť to isté stačí sa na stránke poľského allegra preklikať cez potrebné kategórie alebo len zadať potrebné kľúčové slová „kierownica s-max“ a nájsť volant aj s tempomatom. Taktiež to môže byť z Mondea alebo Galaxy.

[Not a valid template]

Postup práce

Postupoval som tak ako píšu na iných stránkach. Ako prvé zaparkujte niekde na štrku alebo na nejakom klzkejšom povrchu, keďže ako prvé je potrebné odpojiť baterku aby vám počas prace náhodou nevystrelil airbag a keďže bude odpojená baterka nebude funkčný ani posilňovač riadenia. Taktiež nezabúdajte na následnú aktiváciu autorádia, preto si zistíte jeho kód. A tak ako som už načrtol, druhý krok odpojiť baterku a pokračujeme v aute.

Najprv je potrebné demontovať vrchný kryt volantu. Ten ja uchytený na dvoch miestach, na ľavo a pravo. Preto je potrebne otočiť volant zvisle a vypáčiť zúbky krytu a ten vyskočí. Taktiež odporúčam demontovať plast od tej koženky, lebo bude pri ďalšom postupe zavadzať.

[Not a valid template]

 

 

Za ďalšie, je potrebné dať dole kryt s airbagom dole. Odporúčam volant uvoľniť a vytiahnuť ho čo najviac. Kryt je uchytený rovnako na dvoch miestach. Pre jeho odstránenie odporúčam tenší ale dlhší skrtukovač a aj zrkadielko. Skrutkovač vložte do diery na plocho a otáčajte s nim aby ste ním vytlačili drôt, ktorý drží airbag na volante. Otočte volant o 180 stupňov a urobte to iste s druhým uchytom. Teraz by vám mal kryt svojvoľne vyskočiť alebo mu trošku pomôžte. Ak sa vám to nebude dariť odporúčam použiť malé zrkadielko. V dierach je plast z krytu, ktorý som si ja pomýlil s drôtom ktorý treba vytlačiť.

[Not a valid template]

 

 

Odpojte klaksón (čierny a fialový drôt) a konektor tlačidiel. Airbag neodporúčajú odpájať. Na manipuláciu je tam dostatok miesta. Teraz treba odskrutkovať torxovým skrutkovačom tlačidla. Každé tlačidlo je uchytené troma skrutkami. Jednou z vnútra volantu a dvoma skrutkami zozadu volantu. Tie z volantu nevypadnú, majú na sebe podložku. Vyberte tlačidla, zaskrutkujte ich a osaďte káble na svoje miesto. Zapojte konektor a klaksón.

IMG_9088

 

Kryt s airbagom nasadíte len silnejším zatlačením. Spojte kožu s krytom a osadíte na pôvodne miesto. A ako posledné zapojíte batériu.

Dokončenie

Po ukončení týchto prác je potrebné odkodóvanie rádia, znovu nastavenie okien (popis nižšie) a následná aktivácia tempomatu. Ten si asi málo kto urobí sám. Treba vám k tomu PC (to má asi väčšina) a k tomu potrebný kábel a software (IDS). Keďže som to nemal dal som si ho aktivovať a už jazdím aj s tempomatom.

Cena

Volant s tlačítkami: 83€
Aktivácia: 20€

Potrebné náčinie

 • Francúzky kľúč
 • Plochý skrutkovač
 • Torxový skrutkovač
 • Zrkadielko

Postup v bodoch

 1. Zaparkujte na klzkejšom povrchu či štrku
 2. Odpojte batériu
 3. Demontujte vrchný kryt nad volantom
 4. Demontujte kryt s airbagom
 5. Odpojte klaksón
 6. Odpojte konektor tlačidiel
 7. Vyskrutkujte tlačidla
 8. Osaďte nové tlačidla a priskrutkujte ich
 9. Pripojte konektor a klaksón
 10. Osaďte káble na svoje miesto
 11. Nasaďte kryt s airbagom
 12. Nasaďte vrchný kryt volantu
 13. Zapojte batériu
 14. Znovu nastavte okná
 15. Aktivujte tempomat

Reset okien

 1. Stlačte tlačidlo pre úplne stiahnutie okna pokiaľ sa úplne neotvorí a držte cca 5 sekúnd
 2. Stlačte tlačidlo pre úplne vysunutie okna pokiaľ sa úplne nezatvorí a držte cca 5 sekúnd
 3. Zopakujte pre všetky štyri okná

Z mojej skúsenosti netreba to držať až tak dlho (tých 5 sekúnd). Môj odhad je 1-2 sekundy. Ja som počul také malé cvaknutie a po tomto som tlačidlo pustil a všetko funguje ako by malo.

Aktualizácia (18.06.2017)

Keďže článok je úspešný a ozvalo sa mi už viacero čitateľov, chcel by som ďalších čitateľov upozorniť. Tento článok je určený pre vlastníkov áut značky Ford a ich modelov Mondeo, S-Max a Galaxy. Či je to možne u iných modelov značky Ford alebo dokonca inej značky, to neviem.  

Zdroje

Nemecký blog
Youtube video
Fordclub
Fordclub
Allegro.pl
Autofra
Reset okien